Asansör Yönetmeliği

İnşaat Mühendisi, Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Meclis Üyesi VE Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Deniz KARATAŞ’ ın Basın Açıklamasıdır…

Asansör Lobisi iş başında;

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği olarak; üretici yani müteahhit açısından hayatın akışına uygun olmayan bu madde ile ilgili itirazlarımızı gerekli yerlere yapacağımızı siz değerli basın mensuplarımızın aracılığıyla kamuoyuna bildirmek isteriz.

Belediyelere(Ruhsat makamları) yapılan ve 1 Eylülden beri karşımıza çıkan, 1 Ekimde de kesinleşecek.

Tebliğin, Asansör uygulama projesi başlığı şöyle diyor;

MADDE 8 – (1) Yapı/bina tasarımının ruhsat makamı tarafından onayı ile birlikte asansör uygulama projesi bina yaptırıcısı ile sözleşme imzalamış olan asansör monte eden tarafından hazırlanır veya hazırlatılır.

Belediyelerde projelerin ön onay aşamasında, Yapı Ruhsatı almak için gerekli olan evraklara ek olarak; asansör yapım sözleşmesinin olması şartı, hayatın akışına uygun değildir. Nitekim inşaat ruhsatlarının 2 yıl başlama süresi, 5 yıl da bitirme süresi vardır. 5 yılın sonunda inşaat ruhsatı tekrar yenilenebilir. Dolayısıyla; inşaata ne zaman başlanacağı kesin olmamakla birlikte, müteahhitin işin daha en başında bir firma ile sözleşme imzalaması yanlıştır ve hukuki sorumluluk doğurur. Sözleşme serbestisine de terstir. Yıllar alacak bir sürecin en başında yatırımcıyı bağlamak doğru değildir. Müteahhitin de, Asansör firmasının da, tüm bu üretim sürecinde başına ne geleceğini kestirmek mümkün olmayabilir. Ayrıca asansör firması, inşaatın yapılacağı ilgili ada-parseli, Makine mühendisleri oda kaydına işlettirmiş olmasından dolayı, müteahhit en başta yapı ruhsatı aşamasında sözleşme imzaladığı asansör firmasından muvafakat almadan asansörünü başka bir firmaya yaptırması mümkün değildir. Bu sebeple; üretici yani müteaahhit açısından 5 yıl öncesinde inşaatın tek bir asansör firmasına bağlı kalmasının doğru olmayacağı nettir. Öte yandan; bu süre zarfında asansör firması acze düşebilir, fazla iş alabilir, iş aksayabilir. Müteaahhitin de, arsa sahibi ile yaptığı sözleşmenin süresi içinde binanın teslimini geciktirebilir. Yanı sıra; sürekli gelişen teknoloji ile birlikte daha güvenli, kaliteli asansörler piyasaya sunulmuş olabilir, müteaahhitin de gelecekteki, o gün ki güncel firmalardan biriyle çalışarak çağı yakalamasının önüne geçilmesi demektir.

Bahse konu sebepler ve gerekçeler dikkate alınarak; tebliğin 8/1 maddesi kaldırılmalı. Daha işin başında sözleşme şartı getirilmemeli. Sözleşme özgürlüğü kısıtlanmamalıdır.

Doğmamış çocuğa don biçilmemelidir.

Saygılarımla,
Deniz KARATAŞ
İnşaat Mühendisi
Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Meclis Üyesi
Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

İletişim

Soru ve görüşlerinizi yazın.

Gönder